|

Wpływ palenia papierosów na skórę

Z okazji Światowego Dnia bez tytoniu, który przypada na 31 maja, chcę poruszyć temat, który może być dla niektórych trochę kontrowersyjny – papierosy a skóra. Pewnie wielu z was wie, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie, ale czy zdajecie sobie sprawę, jak bardzo może ono zaszkodzić naszej skórze? Dlatego proponuję, jeśli masz taki nałóg,  rzuć okiem na 5 sposobów, w jaki papierosy i nikotyna z każdym zaciągnięciem rujnują Twoją piękną skórę.

1. Przyspieszają proces starzenia się skóry

Palenie papierosów to nic innego jak strzał w twarz naszej skórze. Dym zawarty w papierosach zawiera toksyny, które niszczą kolagen i elastynę – substancje odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Efektem tego jest pojawianie się zmarszczek i utrata naturalnego blasku skóry. Chyba każdy słyszał określenie na nieestetyczne zmarszczki wokół ust – tzw. Zmarszczki palacza? Czy naprawdę chcesz wyglądać na 50-latkę mając zaledwie 30 lat? Skórnymi objawami palenia, zdecydowanie poważniejszymi od zmarszczek, jest zmniejszenie regeneracji skóry i gojenia się ran oraz co gorsze, nasilenie zmian skórnych w przebiegu poważnych problemów takich jak łuszczyca lub cukrzyca. Jakby tego było mało, pamiętaj, że Twoja czupryna stanie się rzadsza a włosy będą szybciej wypadały, niż u osób które nie palą papierosów. Wyobraź sobie, że w dymie z jednego zaciągnięcia się jest biliard wolnych rodników! Reakcje tworzenia wolnych rodników zachodzą w dymie jeszcze przez 10 minut po jego powstaniu. Dlatego pamiętaj, nie tylko Ty palisz, ale bierni palacze wokół Ciebie są równie mocno narażeni na szkodliwe działanie wolnych rodników. Jeżeli nie możesz sobie odmówić kolejnego papierosa, to pamiętaj żeby w Twojej diecie i suplementacji nie zabrakło witaminy C, E oraz innych antyoksydantów. Tu z pomocą przyjdzie Ci Forever Absorbent C oraz potężne w swoim antyoksydacyjnym działaniu Forever Lycium Plus.  

2. Nikotyna powoduje zmiany skórne

Regularne palenie papierosów może prowadzić do pojawienia się zmian skórnych, takich jak przebarwienia czy trądzik różowaty. Dym papierosowy uszkadza naczynia krwionośne, co zaburza przepływ krwi i utrudnia dostarczenie skórze niezbędnych substancji odżywczych. W rezultacie skóra staje się szara, matowa i pozbawiona blasku. Aby dostarczyć do tych najmniejszych kapilar składniki odżywcze czy tlen (przypominam, skóra nie oddycha!), skorzystaj z transportującej siły argininy . Znajdziesz ją, wraz z antyoksydantami w Forever Argi+.

3. Pogłębiają skłonności do zmian trądzikowych

Jeśli masz skłonności do trądziku, palenie papierosów może sprawić, że problemy skórne staną się jeszcze bardziej widoczne. Substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym mogą prowadzić do zatkanych porów, podrażnienia skóry i zwiększonego wydzielania sebum. Efektem tego jest pogorszenie stanu skóry, pojawienie się pryszczy i zaskórników. Stosuj regularne oczyszczanie skóry i z pomocą tutaj przyjdzie Ci cały zestaw pielęgnacyjny Forever Sonya Skin Care.

4. Blada cera to ich robota!

Nie ma nic atrakcyjnego w bladym, zielono- szarym odcieniu skóry, ale niestety palenie papierosów może sprawić, że właśnie taka będzie Twoja cera. Dym papierosowy powoduje niedotlenienie skóry, co objawia się w postaci bladości i zmęczenia skóry. Dodatkowo, toksyny zawarte w papierosach wpływają na obniżenie odporności skóry, co sprawia, że trudniej jest jej się regenerować i odnowić. Intensywna, nastawiona na spowolnienie procesów starzenia pielęgnacja to Twój najlepszy przyjaciel. Niech w Twoje pielęgnacji nie zabraknie Forever Infinite Firming Serum.

5. Zwiększają ryzyko raka skóry

To ostatni, ale zdecydowanie najcięższy kaliber problemów jakie niesie ze sobą w parze palenie papierosów. Nie jestem lekarzem pulmonologiem, więc ten temat pozostawię Twojej rozwadze, ale nie omieszkam przypomnieć Ci, że w kontekście mojej specjalizacji, palenie papierosów  to zwiększenie ryzyka rozwoju raka skóry. Dym papierosowy zawiera substancje rakotwórcze, które mogą prowadzić do powstania nowotworów skóry, w tym złośliwego czerniaka. Czy naprawdę chcesz ryzykować zdrowie swojej skóry dla chwilowej przyjemności palenia? A sprawa jest poważna, bo jak wspomina w artykule Prof. P. Rutkowski, według najnowszych danych mamy  ponad 4,2 tys. zachorowań na czerniaka rocznie, a kilkadziesiąt tysięcy na różne inne raki skóry. Polecam Wam cały artykuł Cowzdrowiu – Prof. Piotr Rutkowski o ryzyku raka skóry, szczepionce przeciw czerniakowi oraz leczeniu

Podsumowując, papierosy mogą zrobić prawdziwe spustoszenie na naszej skórze. Dlatego jeśli chcesz zachować młodość, jędrność i naturalny blask swojej cery, lepiej zrezygnuj z tego nałogu. Twoja skóra będzie Ci wdzięczna, a Ty będziesz cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem przez wiele lat. A jeśli już musisz, to pamiętaj o wsparciu organizmu dobrą suplementacją, jak najlepszą pielęgnacją, a jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat to polecam kompendium wiedzy TRÓJPAK AKADEMII FOREVER: ABC dobrej suplementacji, ABC dobrej pielęgnacji i Katalog Zabiegów

Wasza kosmetolog

Katarzyna Janiczek

Podobne wpisy