Alkohol w kosmetykach

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który może Was zaskoczyć – alkohol w kosmetykach. Ostatni mój artykuł Wpływ palenia papierosów na skórę bardzo się Wam spodobał, zatem dzisiaj kolejny temat z cyklu „używki”. Dzisiaj zajmiemy się ALKOHOLEM! Czy wiecie, że wiele produktów do pielęgnacji zawiera właśnie alkohol? Dziś przybliżę Wam ten temat i podzielę się faktami, które zmienią Wasze spojrzenie na ten składnik. Jest to szczególnie ważne dla osób borykających się ze zmianami trądzikowymi na skórze.

  •  Alkohol w kosmetykach nie zawsze jest szkodliwy. Istnieją różne rodzaje alkoholi, niektóre z nich mają właściwości nawilżające i antybakteryjne. Alkohole uważane za te dobre to między innymi alkohol cetylowy, alkohol cetylostearylowy, alkohol benzylowy, alkohol stearylowy oraz alkohol fenyloetylowy. Alkohol cetylowy jest obecny w kosmetykach jako emolient, natomiast alkohol cetylostearylowy to mieszanka alkoholi cetylowych i stearylowych, zapobiegająca utracie wilgoci. Alkohol benzylowy pełni funkcje zapachowe i konserwujące, a maksymalne jego stężenie w kosmetyku wynosi 1%. Natomiast alkohol stearylowy stosowany jest jako substancja nawilżająca i zmiękczająca skórę, natomiast alkohol fenyloetylowy jest używany jako substancja zapachowa i bakteriostatyczna.
  • Niestety, nie wszystkie alkohole są takie dobre. Alkohol etylowy czy metylowy mogą wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Niestety wiele osób mających problemy trądzikowe na skórze, nadal chętnie sięga po produkty z alkoholem. Niestety efekt jest odwrotny od zamierzonego. Następuje nadmierne wysuszenie skóry, podrażnienie i w efekcie nasilenie problemów. Dlatego zamiast produktu z zawartością alkoholu, warto poszukać produkty ze składnikami naturalnymi takimi jak propolis. Jeśli interesuje Cię dobra pielęgnacja skóry z takimi problemami, sięgnij do rozdziału ‘Skóra Łojotokowa” w ABC Dobrej Pielęgnacji.
ABC beauty plan
ABC Dobrej Pielęgnacji
  • Alkohol może być używany w kosmetykach jako rozpuszczalnik dla innych składników. Jest to popularna praktyka w przemyśle kosmetycznym.
  • Jeśli masz skórę ze skłonnością do odwodnienia naskórka, lepiej unikać kosmetyków z wysoką zawartością alkoholu etylowego ((INCI: Alcohol Denat). Ten składnik może dodatkowo wysuszyć skórę i pogorszyć jej kondycję. Zamiast tego, postaw na produkty nawilżające i odżywcze.
  • Warto zwracać uwagę na kolejność składników w kosmetykach. Im wyżej na liście znajduje się alkohol, tym większe jest jego stężenie w produkcie. Jeśli alkohol znajduje się na początku listy, lepiej go unikać.
  • Istnieją alternatywy dla kosmetyków z alkoholem. Szukaj  produktów które są równie skuteczne w swoim działaniu regulującym produkcję sebum, działające bakteriostatycznie i ponad wszystko są delikatne dla skóry. Takim sprzymierzeńcem jest doskonale znany aloe vera.

 Podsumowując, alkohol w kosmetykach może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne działanie na skórę. Ważne jest, aby uważnie czytać składy kosmetyków i dostosować je do własnych potrzeb. Pamiętajcie, że zdrowa skóra to piękna skóra!
Mam nadzieję, że te fakty pomogły Wam lepiej zrozumieć temat alkoholu w
kosmetykach. Dbajcie o swoją skórę i wybierajcie produkty odpowiednie dla Waszego typu skóry.

Wasza kosmetolog

Katarzyna Janiczek

Podobne wpisy